Pyszna słodko kwaśna sałatka do słoików na zimę.Uwielbiam jej smak,idealna jako dodatek do obiadu i wszystkiego rodzaju mięs.Fajnie lekko chrupiąca i kolorowa - polecam gorąco !!
Składniki (na 8 słoiczków 0,33):
- 2 kg ogórków gruntowych
- 2 papryki czerwone
- 2 marchewki
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- pół pęczka koperku
- pół szkl. cukru
- pół szkl.oleju
- pół szkl. octu 10 %
- pół łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
- 1 łyżka soli
Przygotowanie:
Zobaczcie krótki film jak zrobić taką sałatkę👇👇👇
Ogórki płuczemy ,obieramy i kroimy w plasterki.Cebulę obieramy i kroimy w cienkie półplasterki,dodajemy do ogórków dodajemy również sól ,mieszamy i odstawiamy na 1 godz .
W międzyczasie obieramy marchewkę i ścieramy na tarce jarzynowej o drobnych oczkach.
Z papryki wycinamy gniazda nasienne ,każdą połówkę kroimy na 3 i potem w cienkie paseczki.
Czosnek kroimy w drobniutką kosteczkę,koperek drobniutko siekamy.
Po godzinie z ogórków odlewamy powstałą wodą i dodajemy pozostałe składniki(marchewkę,paprykę,czosnek,ocet,olej,cukier,pieprz i koperek),wszystko razem mieszamy i odstawiamy na minimum 5 godzin,możecie zostawić nawet na całą noc.
Po tym czasie nakładamy do wyparzonych słoiczków razem z sokiem który powstał,zakręcamy słoiczki i wstawiamy do garnka wyłożonego ściereczką bawełnianą zalewamy słoiki do połowy wysokości wodą i jak się zagotuje pasteryzujemy na małym ogniu przez 15 minut.Następnie wyjmujemy i układamy do góry dnem,pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Smacznego :)
Zapraszam również na mojej inne pomysły na ogórki do słoików:
36 komentarzy
Super sałatka :)
OdpowiedzUsuńDziś robię. Później napiszę jak smakuję ale myślę, źe będzie smaczna.
OdpowiedzUsuńCzysta sałatka jest słodka ?.
OdpowiedzUsuńJest słodko winna ,pozdrawiam
UsuńDzisiaj ją zrobiłam. Gdy spróbowałam, bardzo mi smakowała.Ale jak będzie smakowała później,w zimie,po wyjęciu ze słoika,z pewnością dam znać. Na teraz uważam, że jest ok.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. Jola 59
Dzisiaj,ponownie zrobiłam sałatkę.W zimie jak znalazł i mam nadzieję,że będzie smaczna?
OdpowiedzUsuńJola59
Sałatka bardzo dobra, robię już trzecią porcję.Prosze o więcej tego typu przepisów.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńZrobiłam dziś bardzo smaczna wyjęłam słoiczki z garnka ale zostawiłam sobie na kolację pozdrawiam a nawiasem mówiąc czy można dodać koperek
OdpowiedzUsuńnie rozumiem pytania,bo przecież jest w przepisie,pozdrawiam
UsuńCzy można zamienić por zamiast cebuli....jestem na nią uchylona.
OdpowiedzUsuńCzy można dodać nasiona kopru zamiast koperku. Takie nasiona jak do kiszonych
Dziękuję
Krystyna wajchert
witam,koperek oczywiście można zamienić na nasiona lub całkiem pominąć,a co do pora to można spróbować,pozdrawiam
UsuńMam pytanie czy z octu oleju i cukru nie trzeba zagotować zalewy tylko mam to wszystko surowe wrzucić do ogórków i wystarczy je tylko zapasteryzować? Proszę o szybką odpowiedź bo jestem w trakcie robienia i nie wiem jak to dalej zrobić.
OdpowiedzUsuńTak jak w przepisie,nie trzeba gotować zalewy,pozdrawiam
UsuńBardzo smaczna sałatka, pozostało mi jeszcze naładować do słoików i pasteryzowanie. Dziękuję za przepis! :-*
OdpowiedzUsuńCzy ogórki koniecznie trzeba odbierać
OdpowiedzUsuńnie ,można spokojnie zostawiać w skórkach jak wolisz,pozdrawiam
UsuńA ta woda z ogórków to potrzebna będzie czy nie
OdpowiedzUsuńpierwszą wodę wylewamy i już jej nie potrzebujmy,pozdrawiam
UsuńChciałabym wiedzieć dlaczego nie dajemy soku który puściły ogórki czy można go dodać
OdpowiedzUsuńBo będzie go wtedy za dużo, pozdrawiam serdecznie
UsuńSałatka pyszna wyszła tylko właśnie myslam co z tym sokiem z ogórków i dobrze że nie dałam będę robić jeszcze z jednej porcji przepis bardzo fajny 😉
OdpowiedzUsuńFajna z Ciebie Katarzyna ;)
OdpowiedzUsuńA i ja dzs zrobiłem :-)
OdpowiedzUsuńPrzykrywać na noc czymś czy zostawić tak jak jest w misce na blacie?
OdpowiedzUsuńMożna przykryć, zostawiamy na blacie
UsuńZbieram się do tegorocznej produkcji i mam pytanie odnośnie używania zmywarki do pasteryzacji. Koleżanka chwali metodę z programem na 65 stopni, podobno wszystkie przetwory się udają. Czy może próbowała Pani czegoś takiego?
OdpowiedzUsuńJa nigdy nie pasteryzowałam w zmywarce, ale słyszałam i wiem, że że się sprawdza. Pozdrawiam
UsuńA czy komuś wyszło za mało soku? Bo moje warzywa nie są do końca zakryte. Biję się że nie wyjdą. Jak dodam wodę to stracą na smaku. Co robić?
OdpowiedzUsuńnie dodajemy wody, warzywa ciasno układamy w słoiku wtedy wystarcza zalewy. nie polecam dolewać, bo nawet jeśli będzie mniej to nic się nie stanie - pozdrawiam
UsuńSprawdzony przepis. W zeszłym roku robiłem i w tym właśnie powtarzam. Dodaję tylko trochę tych małych ostrych papryczek, bo bardzo lubię ostre potrawy.
OdpowiedzUsuńPyszna . W tym roku zrobię ją po raz drugi.
OdpowiedzUsuńBardzo mojej rodzince smakuje . Pozdrawiam.
Witam serdecznie. Właśnie skończyłem przygotowanie składników, zasoliłem ogórki.
OdpowiedzUsuńI tu pytanie. Mam własnej roboty, pyszny ocet jabłkowy. Czy mogę go wykorzystać??
Pozdrawiam Andrzej
myślę ,że tak tylko więcej ,bo on jest słabszy niż 10 % ,pozdrawiam
UsuńW zeszłym roku zrobiłam tę sałatkę po raz pierwszy i nie doczekała zimy...
OdpowiedzUsuńW tym roku robię z 15 kg ogórków z pomocą mojej kochanej rodzinki, która już w trakcie robienia podjada, pychotka ;)
Pani Kasiu, właśnie pasteryzuję. Smakuje i wygląda znakomicie. Myślę, że będę często gościł na Pani stronie. Pozdrawiam serdecznie:)
OdpowiedzUsuńUwielbiam te sałatki!!! Koniecznie z marchewką i papryką! Świetny przepis, dzięki.
OdpowiedzUsuńDziękuję za każde zostawione słowo-pozdrawiam serdecznie i miłego dnia!!